pakozdi-barati-kor
pakozdi-barati-kor
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
hirek-cikkek
hirek-cikkek : Pákozd története

Pákozd története

  2005.01.09. 20:58

Pákozdról mindenkinek

Pákozd rövid története:

Székesfehérvárról a Velencei-tó északi partján Budára vezető út mentén kialakult település jelentős múltat tudhat magáénak.
Nemcsak kiemelkedő csaták színtere (1543, 1848, 1944-1945 tele), hanem a bronzkortól lakott hely. Az árkokkal és erődítésekkel körülvett földvárak közül a pákozdi az egyik legnagyobb és leletanyagát illetően a leggazdagabb. A község neve Anonymus Gesta Hungarorum című munkájában fordul elő legkorábban „montem Pacoztu” alakban. A névtelen szerző Pannónia meghódításáról szólva tesz említést arról, hogy Árpád vezér ”.. Szalók apját Ősbőt meg Ősét küldötte ki a végre, hogy menjen Veszprém városa felé, s hódítsa meg annak a földnek összes lakosságát egészen Vasvárig. Ekkor Ösbő, a sereg kapitánya és vezetője……. Felemelve zászlaját megindult, és a Pákozd-hegy alatt ütött tábor.”


Feltehetően személynévből, magyar névadással keletkezett a település neve, s az alapjául szolgáló személynév szláv eredetű ( az ólengyel Pakost személynév). A XIII. századtól – az írott források bizonysága szerint – lakott hely. 1348-ban már templomról és plébániáról tesznek említést az oklevelek. Ekkor a székesfehérvári kiváltságos káptalan birtoka a falu.
Buda (1541) és Székesfehérvár (1543) török megszállását követően a falu a közép-magyarországi falvak sorsára jutott. Egyszerre és egyidőben szolgált a megcsappant és többször elmenekülni kényszerített lakosság két (török és magyar) földesurat. A megismétlődő hadműveletek Székesfehérvár térségében azt eredményezték, hogy a XVI. Század közepéig töretlen fejlődést bizonyító település históriájában négy –öt évtizedenként súlyos törések következtek be, amelyek már-már a faluhely elpusztulásával is fenyegettek.
Így volt ez 1543 nyarán, amikor I. Szulejmán szultán ostrommal bevette Székesfehérvár, s a környező településeket, köztük Pákozdot is feldúlták a félhold hatalmát kiterjesztő hódítók. Ugyancsak a falu pusztulását eredményezte az 1593. évi, Pákozd előterében a török erőkkel megvívott ütközet is. Pálffy Miklós a kor legkiválóbb magyar hadvezére, 1593 nyarán nagyszabású tervet tárt Mátyás főherceg elé. Eszerint a felső-magyarországi főkapitány hadai, Pálffy a bányavárosi nemesi felkelők élén Komárom alatt száll táborba, s Győr alatt gyülekeznek a dunántúli csapatok, köztük Nádasdy Ferenc és Zrinyi György hadinépe. A tervet a főherceg 1593 őszén hagyta jóvá. Az együttesen közel 25.000 főt számláló sereg élére Győr parancsnokát, Ferdinand Hardegg grófot nevezték ki. A keresztény csapatok Székesfehérvár ellen vonultak. 1593. október 31-én „nagyon ködös napon, észrevétlenül” érkeztek Székesfehérvár alá. A heves ostrom ellenére y török helyőrség megtartotta a várat. Az ellenállás láttán Hardegg felhagyott az ostrommal, s megkezdte a visszavonulást. Pákozd térségében szembe találkozott a budai pasa felmentő seregével. November 3-án került sor az ütközetre. A csatában Huszár Péter pápai kapitány és Pálffy Miklós vezette egységek megfutamították a szpáhikat, majd a janicsárok sem tudtak ellenállni a megújuló rohamoknak. „Számtalan hullájuk hevert a csatamezőn, mint a kévék”- írta az ütközetről beszámoló Hardegg. Az első pákozdi csata néven is ismert ütközet célját, Székesfehérvár visszafoglalását nem érte el. Csupán részsikert hozott, ugyanakkor bizonyította a királyi Magyarországon összefogott és koncentráltan bevetett hadak erejét. Súlyos következményekkel járt a falu előterében megvívott ütközet, közel három évtizeden át, lakatlan a település.
Pákozd újratelepítésére 1625 körül kerülhetett sor. Ekkor Jakosith-család a falu magyar földesura. 1637-től a jezsuita rend komáromi rezidenciája birtokolta a települést.
Pákozd 1688-ban, Székesfehérvár török megszállás alóli felszabadításával mentesült a közel 150 esztendős hódoltsági lét valamennyi terhétől. Gyorsütemű a falu újjáépítése és benépesítése. 1696-ban már 52 jobbágy család népesítette be. A népesség létszáma – becsült adat alapján – megközelítette a 300 főt. A zömében református lakosság a Rákóczi – szabadságharc idején (1703-1711) a fejedelem hívének bizonyult. A Székesfehérvárt körülzáró kuruc seregek egyik központja. A XVII. század további évtizedei gazdasági fellendülés eredményeztek, népessége a század végén meghaladta az 1100 főt. A földesúr „személyében” is változások következtek be: az 1773-ban feloszlatott jezsuita rend helyébe az 1777-ben újjászervezett Székesfehérvári Káptalan lépett. Káptalani birtok lett nemcsak Pákozd, hanem Etyek, Gyúró, Sóskút és Sukoró is.
Az 1848/1849. évi forradalom és szabadságharc hadi eredményeiben Pákozd és térsége kiemelkedő szerepet töltött be. Pákozd és Sukoró között vívta meg a független magyar honvédsereg első győzelmes ütközetét a Jellasics vezette horvát-osztrák haderővel. 1848. szeptember 26-án Jellasics megszállta Székesfehérvárt. A Móga János altábornagy vezette magyar főerő Pákozd és Sukoró között foglalta el védelmi állásait. A Budára vezető úton előnyomuló Jellasics ellen szeptember 29-én vették fel a küzdelmet. A honvédsereg 16 000 katonájával szemben az osztrák-horvát haderő 35 000 főt tett ki. A haza függetlenségének, a forradalom vívmányainak védelme megsokszorozta a honvédség erejét. Jellasicsot legyőzték, fegyverszünetre kényszerítették. A falut a csata után megszállva tartó horvát egységek felgyújtották, az állatállományt elhajtották. Innen kezdte meg Jellasics , 1848. október 1-jén visszavonulását Székesfehérvár – Mór - Győrön át Bécs felé.
Pákozd lakossága ismét súlyos árat fizetett a győzelemért, a házak jelentős része a tűz martaléka lett, a gabona nagy részét az ellensége csapatok felélték, a lábasjószágot pedig elhajtották. Nemcsak a környező falvak, hanem a fehérvári káptalan és a megye is a lakosság segítségére sietett. A káptalan gabonát osztott, Fejér megye forradalmi bizottsága októberben gyűjtőakciót szervezett a pákozdiak megsegítésére.


A több forrásból táplálkozó segélyakció, párosulva a lakosság szorgalmával, néhány esztendő multával eredményre vezetett. Fényes Elek 1851-ben megjelent Magyarország geographiai szótára című művében az alábbiakat rögzítette a településről: „Pákozd, magyar falu, Fejér vármegyében, a Velencei-tó partján. Fejérvárhoz 1 1 órányira, 2000 református, 490 katolikus, 10 zsidó lakja, református és katolikus parochiák templomokkal, vendégfogadóval. Szántóföldje sok és első osztálybeli, szőlőhegye, nádló rétje, kőbányája van. Falu ura a fejérvári káptalan. Nevezetessé teszi ezen helységet azon ütközet, mely egy részről báró Jellachich horvátországi bán hada, más részről a Móga császári és királyi tábornok vezérsége alatt álló magyar sereg közt történt 1848. szeptember 29-én, melynek következtében a bán Győr és Bécs felé húzódott.”
A pákozdi csata emlékét nemcsak a honvédsereg tagjai őrizték meg, a diadalról megemlékezett a lakosság is. Apák adták át fiaiknak a dicső napok emlékét, a valóságból mondákat szőttek. 1889. őszén Pákozd belterületén emlékoszlopot emeltek az ütközetet megvívó honvédseregnek.
A Velencei-tó északi partján, a Mészeg-hegyen emelt emlékmű az 1950-es évek elejének alkotása (1951). A két emlékmű évtizedeket „hidal át”: az I. világháború, majd a II. világégés évtizedeit. 1914-től 1918 őszéig katonai szolgálatra 450 főt vonultattak be. Közülük 120-an vesztették életüket. Az 1918 őszétől a falut sújtó politikai és gazdasági válságokból az 1930-as évek elejétől bontakozott ki lassú fejlődés. Az 1898-ban létesített helyiérdekű vasút mellett rendszeres autóbuszjárat kötötte össze a települést Vereb, Pázmánd, Velence, Sukoró, Kápolnásnyék falvakkal és Székesfehérvár várossal. Megerősödtek a középparaszti gazdaságok, amelyek 25-30 kat. holdon gazdálkodva termékeiket a helyi felvásárlásoknál és a székesfehérvári piacon, országos vásárokon értékesítették. A lakosság alapellátását iparosok és kereskedők biztosították. Az alapfokú oktatási feladatokat a római katolikus és református egyházközségek által fenntartott iskolák látták el. A két világháború között 2830 a lakosság létszáma, közülük római katolikus 1521, református 1282 fő.
Ellentmondásos évtizedeket élt át a lakosság 1945 után. Előbb a földosztás végrehajtása a domokratikus átalakulás megerősödésével kecsegtetett, majd az egyéni gazdálkodás, a helyi ipar és kereskedelem, a kisvállalkozói réteg szétzúzását élte át. Mind jelentősebb lett az elvándorlás, elsősorban a székesfehérvári nagyvállalatok alkalmazták a helyben le nem kötött munkaerőt. Mindez a népesség létszámának stagnálását eredményezte.
Pákozd kalandos történetében a legújabb fordulat a rendszerváltást követő eszmei felszabadulás. Eredményeként a mai Pákozd pezsgő közéletű településsé változott. Rendezvények sorával várják az idelátogatókat, és akik ellátogatnak programjaikra, garantáltan jól érzik magukat Pákozdon.

 

 
pontos idő
 
naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
számláló
Indulás: 2005-01-09
 
hirlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
linkek
 
ingyen e-mail regisztráció
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!